preloader

Imunitní systém a pohyb

Imunitní systém je zásadní pro naše přežití; je to složitý obranný systém těla proti patogenům, jako jsou bakterie, viry, parazity a rakovinné buňky. Jeho úloha je rozpoznat a neutralizovat cizí látky či poškozené buňky. Imunitní systém lze rozdělit na dvě hlavní složky: vrozenou imunitu, která poskytuje okamžitou, ale obecnou obranu, a získanou imunitu, která poskytuje vysoce specializovanou obranu proti konkrétním patogenům a má paměťovou kapacitu. V posledních dekádách výzkum ukázal, že fyzická aktivita a cvičení mají přímý vliv na funkci imunitního systému, což má značné důsledky pro prevenci a management řady onemocnění.

Vliv pohybu na imunitní systém

Zlepšení imunitního dohledu

Pravidelná mírná až středně intenzivní fyzická aktivita může zlepšit imunitní dohled tím, že zvyšuje cirkulaci imunitních buněk, což umožňuje rychlejší detekci a eliminaci patogenů. Výzkum ukazuje, že pravidelná mírná fyzická aktivita může snížit riziko vzniku akutních respiračních infekcí až o 29 % ve srovnání s nedostatkem fyzické aktivity.

Omezení zánětu

Chronický zánět je rizikový faktor pro mnoho chronických onemocnění, včetně kardiovaskulárních onemocnění, diabetu typu 2 a některých forem rakoviny. Pravidelná fyzická aktivita může pomoci regulovat a snižovat chronický zánět tím, že moduluje produkci zánětlivých cytokinů. Ukazuje se, že cvičení může významně snížit hladiny C-reaktivního proteinu (CRP), markeru zánětu, v průměru o 0.33 mg/L.

Podpora imunitní paměti

Výzkum naznačuje, že pravidelné cvičení může zlepšit funkci a proliferaci lymfocytů, specifických imunitních buněk, které hrají klíčovou roli v imunitní paměti. To znamená lepší schopnost imunitního systému rychle reagovat na patogeny, se kterými se již setkal.

Pohyb a risk infekčních onemocnění

Výzkumy také ukazují, že osoby, které pravidelně cvičí, mají nižší incidenci některých infekčních onemocnění, včetně chřipky a pneumonie. Pravidelné cvičení může také snížit riziko komplikací spojených s respiračními onemocněními. V kontextu nedávné pandemie COVID-19 bylo pozorováno, že fyzická kondice může hrát roli ve zlepšení prognózy u pacientů infikovaných SARS-CoV-2.

Optimální množství a typ cvičení

I když je fyzická aktivita prospěšná, je důležité poznamenat, že extrémní množství nebo intenzita cvičení může mít opačný účinek, zvyšující náchylnost k infekcím. To je způsobeno dočasným "oknem imunitního rizika", které může trvat od několika hodin do několika dnů po velmi intenzivním cvičení, kdy je pozorováno dočasné snížení imunitní funkce.Pro optimální podporu imunitního systému se doporučuje vhodně nastavená kombinace aerobních cvičení (např. chůze, běh, jízda na kole) a silového tréninku.

Závěr

Pravidelná fyzická aktivita je klíčovým prvkem pro podporu imunitního systému, zlepšení schopnosti těla bojovat s infekcemi a snižování rizika chronických onemocnění. Vhodně zvolená intenzita a typ cvičení mohou optimalizovat imunitní odpověď a zároveň minimalizovat riziko negativního vlivu na imunitní systém. Vzhledem k rostoucím důkazům o spojení mezi fyzickou aktivitou a imunitní funkcí je důležité, aby bylo cvičení zařazeno jako klíčová součást preventivní medicíny a veřejného zdraví.